Salon Niş Modelleri

Öyle görünüyor ki salon nişleri son günlerde yeniden revaçta. Binanın proje aşamasında oluşturulan salon niş modellerinin dışında alçıpan ve yalancı kolon yardımıyla salona sonradan eklenen nişler de vardır. Duvara niş açtırmak isteyenler ise kesinlikle mimar desteği almalı. Kötü işçilik sonucu evin taşıyıcı duvarları zayıflayabilir.

Salon Niş Modelleri

Salon niş modelleri arasında en yaygın olanları çeşitli sanat eserlerini veya özel bir şekilde sergilenmek istenen aksesuarları yerleştirmek için açılmış olanlardır. Aydınlatma da eklenerek çeşitli vazo, kase, heykel benzeri eşyalar için estetik bir sergileme yöntemidir. Bu örnekte açık renk duvarda koyu renk çerçeveli niş modelleri oldukça dikkat çekici görünüyor.

Salon Niş Modelleri

Duvar nişleri amaçsızca yaptırılmamalıdır çünkü o zaman salonda şık durmak yerine sırıtabilir. Gerçekten değerlendirmeniz gereken özel parçalar, değerli tablolar olduğunda duvar nişleri anlam kazanır. Veya dar bir odada niş kullanarak eşyalara yer yaratmak odayı geniş göstereceğinden yine nişlerin bir işlevi olmuş olur. İçine koyacağınızı bilemediğiniz, boş nişler sadece kalabalık yaratır.

Salon Niş Modelleri

Televizyon ünitesini duvar nişleri ile çevrelemek bu salona şık ve lüks bir hava vermiş. Koltuk rengine uygun olarak niş rengi turuncu seçilmiş. Oldukça farklı ve göze hoş gelen bir uygulama.

Salon Niş Modelleri

Büyük büfeler yerine yemek odasında niş kullanmak ferah ve modern bir dekorasyon konusunda işinizi kolaylaştırabilir. Bir büfe kadar kullanışlı olmayacaktır ama renkli cam objelerle birlikte yemek odasına renk katacağına hiç şüphe yok.

Salon Niş Modelleri

Salon niş modelleri sadece tek bir vazonun sığacağı kutucuklardan ibaret değil elbette. Kimi zaman bir televizyon için, kimi zaman bir konsol için niş kullanılabilir. Duvarda uzun raflar halinde sıralanan bu nişler de oldukça kullanışlı görünüyor. Özellikle dar bir salonda büyük bir kütüphane mekanı kalabalıklaştıracakken, bu tip gömme çözümler ile salonun daha ferah algılanması mümkün olabilir.

Salon Niş Modelleri

Şömineli salonlarda şömine çevresinde niş uygulamasına oldukça sık rastlanır. Eğer şömine salonda odak noktası olarak seçilmişse, yani diğer eşyalar şömine merkezli olarak yerleştirilmişse duvarın nişlerle zenginleştirilmesi ve şömine çevresinin bu şekilde değerlendirilmesi salona zenginlik katar.

Salon Niş Modelleri

Niş içine raf yerleştirilmesi hem nişi daha kullanışlı hale getirir. Bu şekilde nişe çok daha fazla parça yerleştirmek mümkün olabilir. Raf konusunda pek çok seçeneğiniz vardır. Cam raflar da ahşap raflar da kullanılabilir. Yukarıda açık renk salonda koyu renk raflar kullanılarak kontrast yaratılmış. Kontrast dekorasyona derinlik katar, enerji katar. Mavi desenli porselenlerle koyu kahverenginin uyumu da göz doldurucu.

Salon Niş Modelleri

Odaları daraltmamak için nişten faydalanıldığından söz etmiştik. Yukarıda bunun güzel bir örneğini görüyorsunuz. Büyük bir mobilyaya bu şekilde yer açılmış. Ancak yazının başında belirtmiştik, duvarlarınıza gelişigüzel niş açtırmamalısınız. Bir mimara mutlaka danışılmalı. Duvarlar taşıyıcı özellikleri nedeniyle hesapsızca kırılamaz, yıkılamazlar.

tarihinde eklendi.

Konu ile ilgili yorumunuzu bırakın